Sistem saati: Cmt Ağu 30, 2014 3:22 am Gelişmiş arama

Trabzon'da Geçmişten Bugüne Kültür / Sanat / Yaşam

Sinema, Tiyatro, Müzik, Edebiyat ve diğer sanat dallarında evrensel düzeydeki değerleri bu bölümde paylaşıyoruz...

Trabzon'da Geçmişten Bugüne Kültür / Sanat / Yaşam

İleti traBizon » Cmt Mar 10, 2012 2:53 am

Resim

Giriş

"Trabzon insanı; Karadeniz'in hırçın dalgaları, dağlarında esen sert rüzgarları ve yeşilin tüm güzellikleri içinde yaşarken, yaylaların kış yalnızlığı yaz coşkusuna dönüştüğünde kadınlı, kızanlı, çocuklu, dedeli, neneli horona kalkar. İşte o zaman bir "cümbüş" başlar Trabzon'da...

Trabzon insanı için yaylanın soğuk suyu kadar kemençenin sesi de ayrı bir serinliktir...Horondaki ahenk, türküdeki sevgi, yayla düzündeki çiçek, peştemaldaki renk, çemberdeki nakış, cepkendeki dikiş, hele o gözlerdeki bakış daha anlamlıdır...Doğa ile insanın el ele tutuştuğu andır horon; bir sevgi halkasıdır.

Dağda da düzde de, salonda da, sokakta da oynanır horon.
Bitmez bir coşku ve sönmez bir ateştir. Gün doğanda başlar, gün batanda biter.

Yaşam sürer horonla birlikte;
balıkçı denize açılır, hamsi ağa takılır,
mısır koçandan ayrılır, tütün dama dizilir, çay yaprağı kırılır, karayemiş salkım saçak, fındık harmana serilir, kızılağaç yaprak açar, istiriç yaprak döker, kardelenler boyun uzatır,
kızlar süslenir, oğlanlar damat traşı olur,
vargitler hüzünlenir ama horon bitmez,
küçülmez horon halkası; büyüdükçe büyür.
Ve tüm Trabzon'u, Karadeniz'i, Türkiye'yi oradan da tüm insanlığı sarar.
Sevgi ile, coşku ile..." (habule.com kaynağından uyarlanmıştır.)

..........

Yukarıdaki yazıyı bir raslantı sonucu okudum.
Horonu esas alarak Trabzon'a ve "Trabzon insanı"na saygı duruşu niteliğinde göndermeler yaparken şiirsel bir dil kullanıyor ve etkileyici olmayı başarıyordu. Etkileyiciliği, yaşamın ne denli keyifli olduğunu hissettirmesinden geliyordu.

Bir süredir planladığım başlığı açmak için iyi bir başlangıç olacağını düşündüm ve imzasız olduğu için kullanma izni alamadığım yazıyı uyarlayarak işe koyuldum. Böylece Trabzon'un kültür ve sanat yaşamına ilişkin bu yazı dizisi oluştu.

Hakkını verebilmiş olmak umuduyla...

...Gelecek bölüm: Trabzon'da Yerleşik Kent Kültürü

NOT: Tablo, ressam Hasan GÜRSOY'un bir yapıtıdır.
güzel, güçlü, gururlu, onurlu, soylu ve bordomavi = TRABZONSPOR
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

Re: Trabzon'da Geçmişten Bugüne Kültür / Sanat / Yaşam

İleti Angona » Cmt Mar 10, 2012 2:49 pm

Heyecanla bekliyoruz. Trabzonlu, Özellikle de kent merkezinde yaşayan arkadaşlarımı da katkı yaparlar diye düşünüyorum bu başlığa...
Angona
Trabzonspor Üye No:18153

İleti traBizon » Cmt Mar 10, 2012 3:34 pm

Angona yazdı:Heyecanla bekliyoruz. Trabzonlu, Özellikle de kent merkezinde yaşayan arkadaşlarımı da katkı yaparlar diye düşünüyorum bu başlığa...

Evet, katkı olursa çok iyi olur.
Çünkü bir Trabzon sitesi olduğumuza göre kent en iyi biçimde tanıtılmalıdır.
Bu amaçla bölümleri girmeden önce koordineli bir çalışma da yapabiliriz.
Örneğin; hazırladığım bölümleri gönüllü Trabzonlu arkadaşa/arkadaşlara gönderip onay alabilirim.
Onların ekleyeceği/çıkaracağı/düzelteceği bilgilere göre bölümü yeniden düzenleyebilirim.

Hatırlarsanız "Bir Türkü, Bir İL" başlığını hazırlarken sıra Trabzon'a geldiğinde de böyle bir öneri getirmiştim...Ama yant alamadım...O zamanlar sitede yeni olduğum için millet herhalde beni Jet Fadıl filan sanarak, ne olur ne olmaz bulaşmayalım diye düşündü...He mi? :)
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Pts Mar 12, 2012 8:26 am

Angona yazdı:Trabzonlu, Özellikle de kent merkezinde yaşayan arkadaşlarımı da katkı yaparlar diye düşünüyorum bu başlığa...

İkinci bölüm hazır ama -dediğiniz gibi- katkı yapacak arkadaş olabilir diye bekliyorum...Bekleyim mi yoksa devam mı edeyim?..Öneriniz nedir sevgili dostum?
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti Angona » Pts Mar 12, 2012 9:35 am

traBizon yazdı:
Angona yazdı:Trabzonlu, Özellikle de kent merkezinde yaşayan arkadaşlarımı da katkı yaparlar diye düşünüyorum bu başlığa...

İkinci bölüm hazır ama -dediğiniz gibi- katkı yapacak arkadaş olabilir diye bekliyorum...Bekleyim mi yoksa devam mı edeyim?..Öneriniz nedir sevgili dostum?

Forumda Trabzonda yaşayan sadece 2 kişi olduğunu düşününce, bekleme yapma Devam abi devam:)
Angona

İleti traBizon » Sal Mar 13, 2012 9:15 pm

Resim

Trabzon'da Yerleşik Kent Kültürü
Bilinen tarihi geçmişi en az 4000 yıl öncesine dayanan Trabzon, konumu itibariyle tarihin bütün evrelerinde tüm dünyanın ilgisini çekmiş ender kentlerden biridir. Coğrafi önemi, tam bir geçiş noktasında bulunması, değişik uygarlıklara ev sahipliği yapması Trabzon'u önemli kılan etkenlerin başında gelmektedir.

Böylesine köklü geçmişe sahip bir kentin kültürel yaşamı da renkli olmak zorundadır. Ve zaten Trabzon bilinen "kent kültürü"nü yüzyıllardan bu yana bünyesinde yaşatmaktadır. Ticari ve idari merkez olarak Trabzon'da yüzyılların ötesinden bu yana kurulu bulunan eğitim, kültür, ticaret merkezlerinin varlığı kentin çevresiyle birlikte canlı ve süregelen bir kültürel birikime sahip olduğunun göstergesidir.

Trabzon'da kültür kurumlarının varlıklarına bir çok tarihsel belgede rastlamak mümkündür. Dünyaca ünlü gezginlerin ziyaret ettiği Trabzon, yüzyıllar boyunca tüm dünyanın ilgisini çekmiştir. Ksenophon'dan, Evliya Çelebi'ye, Fallmerayer'den, Frunze'ye kadar yüzlerce seyyahın ziyaret edip düşüncelerini tarihe birer belge olarak aktardıkları "seyahatname"lerdeki ana buluşma noktası "gizemli doğası, coğrafi konumu, Ortaasya, Kafkasya, Uzakdoğu, Ortadoğu'nun Istanbul ve Avrupa ile ilişkisinde önemli bir ticaret ve kültür merkezi" oluşundan kaynaklanan kentin vazgeçilmezliğidir.

Resim
Sümer Opera Binası, Trabzon

Bugün çağdaş dünyanın yeniden keşfettiği ve değer verdiği Trabzon'da eğitim ve kültür kuruluşlarının yoğunluğunun yanısıra sivil toplum kuruluşlarının da kültürel çabaları ayrı zenginlik kaynağı olarak kentin renkli kimliğinin bir göstergesi olarak karşımızda durmaktadır. Görsel sanatlardaki yoğunluğun yanısıra, tiyatro, sinema, müzik, plastik sanatlar, edebiyat, karikatür, basın yayın, radyo-tv kuruluşlarının varlığı, Trabzon kültürünün birer parçası olarak hizmetlerini sürdürmektedir. Zengin bir tiyatro tarihine sahip Trabzon'da XVIII. yüzyılın ikinci yarısından itibaren "şehir tiyatrosu" bulunduğu bilinmektedir. Ve Türkiye'nin ilk opera binası olan Sümer Opera Binası da 1912 yılında Trabzon'da yapılmıştır.

Bugünkü Meydan Parkı'nı Tanjant'a bağlayan yol üzerinde bulunan ve mimari değeri oldukça yüksek olan bu görkemli bina trafiği engellediği gerekçesiyle 1958 yılında dönemin belediye meclisi kararıyla 14 gün içinde 30 işçi tarafından balyozla ne yazık ki yerle bir edildi. Ancak, 2011 yılında Trabzon'da "Opera Binası Yeniden Yapılsın" platformu kuruldu. Bu sivil örgütlenmeye "destek-imza" verenlerin sayısı 5 bini aştı. (new.sabah.com.tr, 22 Temmuz 2011)

Trabzon'a eğitimci ve spor adamı olarak büyük hizmetler veren Hayri Gür'ün (1912-2010) eşi Hacer Gül (ölüm: 2011) bir söyleşisinde şöyle anlatır "opera günleri"ni: "Atatürk Meydanı'nda çok büyük bir havuz vardı. Etrafında belediyeden memurlar saat 5'den itibaren 40 kişilik müzisyen ekibiyle birlikte konserler verirdi. Biz Sotka'dan giderdik onları dinlemeye .Kiliseydi sonra Sümer Sineması oldu. 3 katlıydı. Akşamları gider orada sinemamızı izlerdik. Kadınla erkek yan yana otururdu. Çok medeniydi Trabzon." (Trabzonspor Dergisi)

Resim

Trabzon'un kültürel yapısında önemli bir yer tutan amatör spor kulüplerinin de sporun yanısıra kültürel etkinliklerde bulunduğu, amatör tiyatro toplulukları ile TSM ve THM koroları kurdukları ve faal olarak bu dalda hizmet verdikleri belgelerde görülmektedir. Bugün Türk ve dünya futbol tarihinde önemli bir yere sahip Trabzonspor'un temelini oluşturan o günkü amatör spor kulüplerinin gençlerin aynı zamanda fikri açıdan da gelişmesine büyük önem verdikleri bir gerçektir.

Trabzon basını Türkiye genelinde ad yapmış gazeteci ve yazarları yetiştirmekle kalmamış, aynı zamanda ulusal medyanın günlük gazetelerinin basıldığı en son teknoloji ile donatılmış matbaalarının da ilde faaliyet gösterecek kadar zenginliğe ulaşmıştır. Geçen yüzyılın başından beri mahalli gazeteciliğin merkezlerinden biri olan Trabzon'da gerek Milli Mücadele dönemlerinde, gerekse daha sonraki yıllarda ve halen günümüzde de sürdürülen günlük gazete yayını gerçek bir kültür merkezi olmaya hak kazanmış bir kentin zenginliklerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.
Resim
Bütün bu tarihsel ve kültürel zenginliklerinin yanısıra insanının yaratıcı, girişimci, hoşgörü sahibi kimliği ile ortaya çıkan ve "Temel" tiplemesi ile ünü il sınırlarının dışına taşan gülmece (mizah) alanındaki ince zeka parıltıları da Trabzon kent kültürünün "nüktedan" kısmının dışa vuran en önemli özelliklerinden biridir. Üç beş cümlede koca bir hayatın içinden süzülüp gelen tepkisel davranışların söze yansıyan kısmında gülmece (mizah) vardır; sosyal içerik vardır, hoşgörü vardır, birlik vardır ve yarım asıra yakın bir süredir de bordo mavi aşkı vardır...Ama asla karamsarlık yoktur, çatışma yoktur,

"Temel" bir simgedir. Hoşgörünün, hazır cevaplığın, çözümün, yaşarken doğan fıkraların kemençeli ve hamsili baş aktörüdür. Fadimesi de yanındadır, Cemal arkadaşı da, Dursun Emicesi de...

(habule.com kaynağından uyarlanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Trabzon'lu Kültür İnsanları ve Sanatçılar (Genel)
En son traBizon tarafından, Pzr Mar 18, 2012 6:40 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti Angona » Per Mar 15, 2012 11:08 am

eminim abi İngilizcede veya Fransızcada "club" diye geçer ama Türkçe'de kelime "Kulüp"dür.. TDK sözlüğünde filan da "klüp" kelimesinin karşılığı boş çıkıyor. Sen hangi sözlüğü kastettin?
Angona

İleti traBizon » Cum Mar 16, 2012 6:32 pm

Angona yazdı:eminim abi İngilizcede veya Fransızcada "club" diye geçer ama Türkçe'de kelime "Kulüp"dür.. TDK sözlüğünde filan da "klüp" kelimesinin karşılığı boş çıkıyor. Sen hangi sözlüğü kastettin?

Bu konuyu "Kontr-Çamur!" başlığında tartıştığımızı sanıyordum dostum.
...Pardon anlayamadım, sek mi içtim dediniz?
:drool:
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Pzr Mar 18, 2012 9:53 am

Resim

Trabzon'lu Kültür İnsanları ve Sanatçılar (Genel)
KTÜ Öğretim Üyelerinden Prof. Dr. Osman Bektaş'ın bir yazısında belirttiği üzere, coğrafik konumu nedeniyle Kafkaslara ve Ortadoğu’ya geçiş kapısında yer alan Trabzon yaklaşık 4000 yıllık tarihinde sırasıyla Yunan, Pers, Roma, Rum-Pontus ve Türk Kültür’ünü yaşamış, Gürcü, Laz, Ermeni, Türkmen kültürlerinden esinlenmiştir. Bir başka deyişleTrabzon Kültürü'nün alt temel yapısını Avrupa Kültürü oluşturmaktadır.

Trabzon’da, Avrupa Kültürü XV.yüzyıla kadar uzanır ve kentteki Avrupa kültürünün ilk temsilcileri olan Georgius (1494-1555) ile Bessarion (1403-1472) gibi Plato ve Aristoteles uzmanı filozoflarda kimliğini bulur. Avrupa Kültürü'nden,Türk Kültürü'ne geçiş dönemi ise yaklaşık 400 yıl kadar sürer ve aydınlanma öncüsü edebiyatçı Sebahattin Eyüboğlu, ressam Orhan Peker, şair yazar Hasan İzzettin Dinamo, siyaset bilimcisi tarihçi Bahriye Üçok gibi XX.yüzyıl kültür insanlarında ve sanatçılarında biçimlenir. ("Sosyal Kimliğini Arayan İl, Trabzon" / Prof. Dr. Osman Bektaş, 01 Nisan 2011)

Tarihten gelen sosyal kazanımları ve kültürel birikimleri sonucunda Trabzon, anımsanmayacak sayıda kültür insanı ve sanatçı yetiştirmeyi sürdürmüştür.

Bu kültür insanları ve sanatçılar arasında, adları yukarıda sayılanlar dışında Nazan Bekiroğlu ve Yusuf Ahıskalı gibi yazarlar; Nihat Sami Banarlı gibi edebiyat tarihçileri; Oktay Rıfat Horozcu ve Sunay Akın gibi şairler; Hülya Şimşek, Osman Akbay gibi ressamlar (bkz:"Trabzon'dan çok yönlü bir ressam: Osman AKBAY" başlığı); Orhan İlyas gibi heykeltraşlar; Muammer Zeki Güven, Dursun Ali Sarıkoç gibi fotoğrafçılar; Ahmet Atila Bayındır gibi karikatüristler; Kazım Koyuncu gibi müzisyenler ve daha bir.çok ad bulunmaktadır.

Bu genel bakıştan sonra, Trabzon'un yetiştirdiği kültür insanları ve sanatçıların tanıtılması devam edecektir.

...Gelecek bölüm: Hülya Şimşek (Ressam)

(unikaradeniz.com kaynağından yararlanılmıştır.)
En son traBizon tarafından, Pts May 07, 2012 8:15 am tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti Angona » Pzr Mar 18, 2012 1:11 pm

traBizon yazdı:
Angona yazdı:eminim abi İngilizcede veya Fransızcada "club" diye geçer ama Türkçe'de kelime "Kulüp"dür.. TDK sözlüğünde filan da "klüp" kelimesinin karşılığı boş çıkıyor. Sen hangi sözlüğü kastettin?

Bu konuyu "Kontr-Çamur!" başlığında tartıştığımızı sanıyordum dostum.
...Pardon anlayamadım, sek mi içtim dediniz?
:drool:

Alla alla nasıl yapmışım bunu enteresan... Neyse başlığı salça etmeyelim iyice :)
Angona

İleti traBizon » Pts Mar 26, 2012 6:41 pm

Resim

Hülya ŞİMŞEK (Ressam)

11 Ocak 1953 günü Trabzon’da doğdu.

Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Uygulamalı Resim Bölümü'nü bitirdi.
Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı’nda Yüksek Lisans yaptı.

2000-2005 yılları arasında Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi Fatih Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Resim-İş Öğretmenliği'nde öğretim görevlisi olarak bulundu.

Birçok karma resim sergilerine katılan, yurt içinde ve yurt dışında özel koleksiyonlarda yapıtları bulunan sanatçı, "Soyutlama yapmak düzen arayışıdır" inancı ile resimlerinde düşüncelerinin ya da duygularının gerçeğe yakın ve kendine benzeyen yanını özünü bozmadan, sistem içinde kendi kişiliğini de yansıtarak dolaysız olarak vermeye çalışmaktadır.

Resim çalışmalarından başka 2004 yılında yayımlanmış "Ludingirra Ben miyim" isimli bir şiir kitabı ile 2010 yılında yayımlanan "Kentim Gelin Telim" isimli ikinci şiir kitabı ve yayıma hazırlanan bir kısa öykü dosyası vardır.

"Kıyı", "Kurgu Sanat Dergisi", "abece", "Sincap Çocuk Dergisi" ve "Yeşil Türkiye" gibi dergilerde yayımlanmış kısa öyküleri, şiirleri, makaleleri ve çocuk öykülerinin yanı sıra müzik alanında ud çalışmaları ile Türk Sanat Müziği güfte ve beste denemeleri bulunmaktadır.

Resim
"Kayıp Kentin Çocukları" adlı tablosu

GESAM ve Edebiyatçılar Derneği üyesi olan Şimşek halen Ankara Çevre ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Eğitim Dairesi Başkanlığı Yayın ve Tanıtım Şube Müdürlüğünde Sincap Çocuk Dergisi ve Sincap Çocuk Tiyatrosu ile ilgili çalışmalar yapmaktadır.

Sanatçı, evli ve iki çocuk annesidir.

Kişisel Resim ve Şiir Sergilerinden:
1997 Ankara Toprakbank Sanat Galerisi "Arayışlar" başlıklı ilk yağlıboya resim ve şiir sergisi.
1998 Trabzon Akbank Sanat Galerisi "Dönemeç" başlıklı yağlıboya resim ve şiir sergisi.
2000 Ankara Türkiye Kalkınma Bankası “Düşlerimde Özgürüm” başlıklı yağlıboya resim ve şiir sergisi.
2005 İstanbul Uran Sanat Galerisi "Seni, Beni, Onu, Neyi, Kimi Düşünürken" başlıklı yağlıboya resim ve şiir sergisi.
2006 Ankara Türkiye Kalkınma Bankası "Yıkık Kentin Kayıp İnsanları" başlıklı yağlıboya resim ve şiir sergisi.
2008 İzmir, Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Resim Heykel Müzesi, Şeref Akdik Salonu "Bahçemden" başlıklı suluboya resim ve şiir sergisi.

Ödüllerinden:
2006 Akçay, Safi Saruhan Şarkı Şöleni Cemal Safi Söz Yazarı Özel Ödülü,
1967 Hindistan, "Shankar’s International Children Art" Uluslararası Resim Yarışması Başarı Ödülü

(trabzonvakfi.org.tr kaynağından yararlanılarak hazırlanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Leyla Afacan Kodaman (Ressam)
En son traBizon tarafından, Cmt May 12, 2012 11:34 am tarihinde değiştirildi, toplamda 3 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Per Mar 29, 2012 3:11 am

Resim
Leyla Afacan KODAMAN (Ressam)

1971 yılında Trabzon´da doğdu.

1995 yılında KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü, Grafik Anasanat Dalı'nı ikincilikle bitirdi.

1996'da KTÜ Fatih Eğitim Fakültesi Resim-İş Eğitimi Bölümü'ne Araştırma Görevlisi olarak atandı.
1999'da KTÜ Soysal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.
1999'da KTÜ F.E.F. Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü'ne, 2004 ise Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'ne Öğretim Görevlisi olarak atandı.

Resim
Kodaman'ın bir yağlı boya tablosu

Halen bu görevini sürdürmekte olan sanatçı, üç kişisel olmak üzere çok sayıda ulusal ve uluslararası katılımlı karma sergiye katılmıştır. Bir çok özel ve resmi kuruluşa amblem, logotayp ve kitap kapağı tasarımı yapmıştır.

(trabzonvakfi.org.tr kaynağından yararlanılarak hazırlanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Şenol Yorozlu (Ressam)
En son traBizon tarafından, Cmt May 12, 2012 11:34 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Cum Nis 06, 2012 3:00 am

Resim

Şenol YOROZLU (Ressam)

1950 yılında Trabzon´da doğdu

Sanat yaşamına, erken yaşlarda karikatür çizerek başladı. Pardon ve Ustura dergilerinde ilk karikatürleri yayımlandı. 1967-1969 döneminde çizdiği bu karikatürleri, 1968-1974 döneminde Akbaba’da çizdiği karikatürler izledi.

1973-1978 yılları arasında, İDGSA Resim Bölümünde, Neşet Günal atölyesinde sanat öğrenimi gördü. Kendi olanaklarıyla Avrupa’da, 1975-1977 yıllarında, sanat araştırmaları yaptı. İlk kişisel sergisini 1978’de, İstanbul’da (Deko) açtı. Özel bir atölye kurarak çalışmalarını geliştirdi. Uluslararası sergi ve bienallere (1.Asya-Avrupa Bienali, İstanbul Çağdaş Sanat Sergileri, Geleneksel Yapılarda Çağdaş Sanat) katıldı. Bir süre İsveç’te yaşadı.

"İlkeli" duruşu ve yaşama geniş bir açıyla bakarken sorgulayan kimliği doğal olarak sanatsal diline de yansıyan ve "muhalif" ve "şaşırtıcı" sözcükleriyle nitelenen Şenol Yorozlu halen serbest sanatçı olarak, yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.

Resim
"Akpınar Kaftanı" adlı tablosu

Ressam Can Aytekin şöyle anlatır Yorozlu'yu:
"Yorozlu resmi bir imkan gibi görür. Atölye çalışması esastır, vazgeçilmezdir. Bu süreçte resim alanı sürekli genişletilerek zorlanır, sınırlara götürülür. Bu işlem bir arıtmaya, kuyumcunun taşı işlemesine, simyacının deneylerine benzetilebilir. Burada ustalık sırlanır, gizlenir: ‘Esas ustalık, ustalığı gizlemektir' diyenlerin mirasıyla.

O sürekli olarak fikir ile ifade arasındaki farkı ortadan kaldırarak onları estetik deneyimde birleştirir ve resimler oluşturur. Resim alanından çıkmaz fakat kendini ve bizi şaşırtma niyetiyle sürekli gezer. Her sergide yeni sentezler, yeni buluşlar yakalar. Her yeni resim evvelkini ve sonrasında gelecek olanı keşfe çıkar."

Ödüllerinden:
1975 İtalya Vercelli Uluslararası Karikatür Yarışması, Altın Madalya
1979 Uluslararası İstanbul Sanat Bayramı/Yeni Eğilimler Sergisi, Başarı Ödülü
1982 İstanbul Vakko Büyük Resim Yarışması, Mansiyon
1983 İstanbul Vakko Büyük Resim Yarışması, Büyük Ödül
1985 Ankara Sanat Kurumu, Yılın Sanatçısı Ödülü

Katıldığı Bienaller'den:
1986 Uluslararası Asya Bienali, Dakka, Bangladeş
I. Uluslararası Asya-Avrupa Bienali, Ankara
1987 I. Uluslararası İstanbul Bienali
"Geleneksel Mekanlarda Çağdaş Sanat"
1988 II. Uluslararası İstanbul Bienali

(turkishpaintings.com ve trabzonvakfi.org.tr kaynaklarından yararlanılarak hazırlanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Sali Turan (Ressam)
En son traBizon tarafından, Cmt May 12, 2012 11:34 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Sal Nis 10, 2012 4:10 pm

Resim

Sali TURAN (Ressam)

1949 yılında Trabzon'da doğdu.

Resime, henüz 2 yaşındayken dere yataklarında bulduğu renkli taşlarla ve sönen ateşten arta kalan odun kömürleri ile evin ve kom'un (yayla evi) tahta duvarlarına çizerek başladı.

1973'te İstanbul Eğitim Enstütüsü'nü,1980'de Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Resim Bölümünü bitirdi.

1978-1987 yılları arasında Marmara, Uludağ ve Anadolu Üniversiteleri’nde Öğretim Üyeliği yaptı.
1987 yılında üniversiteden ayrılıp "24 saat Ressam Sali" yolculuğuna başladı.
1996-2001 yıllarında Avrupa ve Amerika´ya yaptığı inceleme ve araştırma gezileriyle çalışmalarını sürdürdü.

New York'a giderken söylediği, "Tek bir kelime İngilizce öğrenmeyeceğim. Tam tersine onlara Türkçe öğreteceğim. Çünkü beni ancak o zaman anlayabilirler. Ruhumun derinliklerinde esen fırtınaların, hangi karmaşık duygularla, hangi renklere bürünüp, tuvale nasıl yansıdığını kavrayabilmenin başka yolu yok!" sözleriyle dikkat çeken sanatçının "Sali", "Ben, Sali" "Yol Poşadları" "Anadolu Halk Türküleri ve Ezgileri" adlı kitapları bulunmaktadır.

Resim
"Antik Kentin Falcıları" adlı tablosu:

Ressam Faik İzer'den sonraki renk ustası olarak anılan ve ozan/yazar Cemal Süreya'nın, "İki damla gözyaşı ile denizi taşıran ilk insandır" diye niteleyerek "Renk çığlığı...Sali'nin resmini en çok bu iki sözcük tanımlar diye düşünüyorum. Bu çığlık giderek bir yerde renk çılgınlığına da ulaşıyor" sözleriyle anlattığı Sali'nin resimlerinde koyu lekeler egemendir ve anlatımcı bir sanat dilinin etkileri sezilir.

1974 yılında açtığı ilk sergisini yurtiçinde ve yurt dışında değişik kentlerdeki sergileri izleyen Sali'nin birçok ödülü bulunmaktadır.

Ödüllerinden:
1966 Türkiye Kızılay Derneği Resim Yarışması, Başarı Ödülü
1972 Jokey Kulübü Resim Yarışması, Jüri Özel Ödülü
1974 İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü, Başarı Ödülü
1978 Kartal Festivali, Başarı Ödülü
1988 II.Tekel Resim Yarışması, Başarı Ödülü

(salituran.com ve lebriz.com kaynaklarından yararlanılarak hazırlanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Süleyman Saim Tekcan (Ressam)
En son traBizon tarafından, Cmt May 12, 2012 11:35 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

İleti traBizon » Per Nis 19, 2012 10:26 pm

Resim

Süleyman Saim TEKCAN (Ressam)

1940 Trabzon´da doğdu.
1963 Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Resim-;ş Bölümünden lisans diploması aldı. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Üniversitesi) Resim Bölümünden lisans ve Mimar Sinan Üniversitesinde Güzel Sanatlar Fakültesi´nde Sanatta Yeterlilik eğitimini tamamladı.
1968-75 Atatürk Eğitim Fakültesi´nde eğitim görevlisi olarak çalıştı.
1970-71 Almanya´da baskı eğitimi üzerine araştırmalarda bulundu
1975 Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim kadrosuna girdi
1985 Profesör oldu ve aynı yıl Grafik Sanat Dalı Başkanlığı görevine atandı
1987 Yugoslavya´da Sarajevo Sanat Akademisi´nde iki aylık özgün baskı semineri
1991 Ankara´da Bilkent Üniversitesi´nde özgün baskı semineri gibi çalışmalar yaptı
1994-95 Mimar Sinan Üniversitesi Dekanlık görevini, Grafik Bölümü Başkanlığı ile beraber yürüttü
1996 Büyükada´da eğitime başlayan Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi´ni kurdu ve ilk eğitim yılı süresince Dekanlık görevini yürüttü.
2006 İMOGA-İstanbul Grafik Sanatlar Müzesi Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı
2007 Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Kurucu Dekanlığı
Sanatçı 40´dan fazla kişisel sergi açmış, pek çok ulusal ve uluslararası karma sergi ve bienale katılmıştır.

Resim
Tekcan'ın bir yağlıboya tablosu

İstanbul Atatürk Eğitim Fakültesi Gravür, Litografi, Serigrafi Atölyelerini, İstanbul Teknik Üniversitesi Gravür, Serigrafi Atölyeleri, İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Gravür, Serigrafi Atölyeleri´ni ve Çamlıca Sanat Evi Gravür, Serigrafi, Litografi, Özgün Baskı Atölyeleri´ni kurdu.

Ödüllerinden:
1982 Resim ve Heykel Müzeleri Derneği Günümüz Sanatçıları Baskı Ödülü.
1985 Viking Kağıt Sanayi Baskı Resim Yarışması Başarı Ödülü
1986 Bangladesh Asya Bienali Özgün Baskı Dalında Büyük Ödül
1986 Türkiye Asya-Avrupa Bienali Özgün Baskı dalında Başbakanlık Dostluk ve Barış Ödülü Gümüş Madalya
1988 49. Devlet Resim ve Heykel Sergisi Özgün Baskı Dalında Büyük Ödülü
1992 Devlet Resim Sergisi Özgün Baskı Dalında İkincilik Ödülü
1993 Sanat Kurumu Yılın Sanatçısı Ödülü
2006 Asya Ödülü, Marmara Üniversitesi; İMOGA kuruluşu nedeniyle
2006 İstanbul Rotary Kulübü. 2005-2006 Meslek Ödülü
2007 Königswinter şehri sanatçısı ünvanı aldı.

(trabzonvakfi.org.tr kaynağından alıntılanmıştır.)

...Gelecek bölüm: Nedret Sekban (Ressam)
En son traBizon tarafından, Cmt May 12, 2012 11:35 am tarihinde değiştirildi, toplamda 2 değişiklik yapıldı.
Kullanıcı avatarı
traBizon
Aktif Üye

Sonraki

Kültür ve Sanat

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir

Fatal: Not able to open ./cache/data_global.php